Jak leczyć trądzik różowaty na plecach?

Trądzik różowaty to choroba odmienna od trądziku młodzieńczego. Przede wszystkim, dotyka ona osób dorosłych, po ukończeniu dwudziestego roku życia. Często pojawia się nawet u osób starszych, na przykład w okresie klimakterium. Walka z trądzikiem różowatym jest bardzo trudna, ponieważ choroba często nawraca i można ją leczyć nawet przez całe życie. Wszystko zależy od zastosowanej przez lekarza terapii. W dzisiejszym poście dowiesz się, co pomaga na trądzik różowaty.

Jak wyleczyć trądzik różowaty? Najczęściej dermatolodzy decydują się na jeden z poniższych sposób lub łączą je ze sobą:

  • antybiotykoterapia doustna lub stosowana miejscowo,
  • terapia hormonalna lub rezygnacja z dotychczasowej,
  • zmiana diety na odkwaszającą organizm, dieta przy trądziku różowatym wyklucza np. pikantne potrawy,
  • rezygnacja z kąpieli słonecznych,
  • rezygnacja z alkoholu oraz tytoniu,
  • terapie wzmacniająca układ krwionośny.

Kiedy metody te nie pomagają, wówczas najczęściej korzysta się z pomocy lasera, który pomaga skutecznie wyleczyć trądzik różowaty.

Czy to trądzik różowaty? Jak wygląda? » Zobacz zdjęcia i porównaj!

Choroba najczęściej objawia się w okolicach centralnej części twarzy, ale również na szyi, za uszami, na dekolcie i na ramionach. W skrajnych przypadkach może, pojawić się nawet trądzik różowaty na plecach. Jest to uporczywa dolegliwość, ponieważ plecy są najczęściej zakryte ubraniem, które dotyka zmian i może nasilać świąd i podrażnienie.

Na co powinny uważać osoby, które cierpią na trądzik różowaty na plecach?

Przede wszystkim, nie należy miejsc zmienionych przez trądzik podrażniać i trzeć. Powinno się zrezygnować z mycia pleców gąbką, ponieważ może ona uszkadzać skórę, a poza tym jest również dużym siedliskiem bakterii, które roznosi się automatycznie po skórze. Poza tym, warto zrezygnować również z ubrań wełnianych i z nieprzyjemnych materiałów. Najlepiej stosować naturalną stuprocentową bawełnę, która z pewnością nie będzie podrażniała miejsc zmienionych przez trądzik. Trądzik różowaty na plecach z pewnością objawia się świądem skóry, nie powinno się jej jednak drapać, ponieważ można jedynie podrażnić skórę i wywołać gorszy efekt. Poza tym, przenosi się również stan bakteryjny na skórę, która do tej pory była zdrowa.

Skórę na plecach należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami lekarza. Doskonale zadziała maść na trądzik różowaty z dodatkiem antybiotyków stosowana miejscowo. Poza tym, warto zainwestować również w dobry krem na dzień Acnerose lub balsam. Dobrze działają też domowe sposoby, jak smarowanie skóry zmienionej przez trądzik różowaty olejem lnianym, wywarem z zielonej herbaty, czy kopytnika. Warto co jakiś czas nałożyć na plecy również maseczkę ze zmielonych płatków owsianych i wody. Takie preparaty naturalnej łagodzą bardzo objawy trądziku oraz koją. Poza tym, mają również działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne.

Niekiedy pomagają również zabiegi peelingów chemicznych w gabinetach lub mikrodermobrazji. Ostatecznością pozostaje zawsze laser, który pozwala na pozbycie się trądziku różowatego raz na zawsze. Z pewnością ze swoim problemem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa, aby zdiagnozował on przyczynę trądziku i wskazał odpowiednią terapię. Niekiedy zbilansowana dieta na trądzik różowaty alkalizująca bardzo pomaga w zwalczeniu choroby i pozbyciu się jej. Trzeba działać jak najszybciej, aby uniknąć pojawienia się brzydkich blizn na skórze, które trzeba będzie leczyć laserem – zobacz.