Trądzik różowaty na dekolcie – przyczyny

Często dorosłe osoby skarżą się na to, że na ich skórze pojawia się trądzik różowaty. Jest to trudna do zwalczenia i bardzo nieestetyczna choroba, która najczęściej dotyka skóry w centralnej części twarzy, ale może również pojawiać się za uszami, na szyi oraz na dekolcie. Szczególnie cierpią z jej powodu kobiety, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Trądzik różowaty na dekolcie uniemożliwia ubranie sukienki z wycięciem na dekolt. Poza tym, często towarzyszy mu również świąd i dokuczliwe pieczenie.

Co może wzmagać trądzik różowaty na dekolcie?

  • Przede wszystkim, jest to niewłaściwa pielęgnacja skóry.
  • Intensywne wycieranie skóry ręcznikiem, wacikiem, a nawet pocieranie jej gąbką podczas mycia powoduje nasilenie się zmian.
  • Mycie skóry dekoltu ciepłą lub gorącą wodą. Powoduje to poszerzenie się naczyń krwionośnych. Skórę warto myć letnią lub nawet zimną wodą.
  • Niewłaściwa dieta, która zakwasza organizm oraz spożywanie ostrych przypraw.
  • Często objawy nasilają się też na skutek picia alkoholu lub kąpieli słonecznych.

Jak można leczyć trądzik różowaty na dekolcie?

Przede wszystkim, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza specjalisty. Dobry dermatolog powinien zdiagnozować problem oraz poznać jego przyczynę. Wówczas z pewnością zaleci on odpowiednia terapię. Najczęściej lekarze wypisują na początek antybiotykoterapię. Może być to lek doustny, lub miejscowo stosowana maść z antybiotykiem. Najczęściej wybieranym przez lekarzy jest metronidazol, ponieważ ma udowodnione skuteczne działanie w tej materii.

Poza tym, lekarze często zalecają również unikanie słońca, mrozu i wiatru oraz ostrych przypraw. Niekiedy wskazują na konieczność stosowania odpowiedniej diety, aby nieco odkwasić układ pokarmowy.

Istnieją również domowe sposoby walki z trądzikiem różowatym na dekolcie. Przede wszystkim, warto używać odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do cery naczyniowej z trądzikiem. Najczęściej nie zawierają one żadnych substancji zapachowych, ani kolorowych oraz parabenów i konserwantów. Można też przygotowywać domową maseczkę z płatków owsianych zmielonych i wody lub nasączać skórę wacikiem z wywarem zielonej herbaty lub ziela kopytnika. Wiele osób bardzo poleca olej lniany tłoczony na zimno, którym smaruje się skórę lub po prostu go wypija w niewielkich ilościach każdego dnia. Są to naturalne preparaty, które przynoszą ulgę i ukojenie w problemie.

W gabinecie kosmetycznym można zdecydować się na peeling chemiczny lub mikrodermobrazję. W skrajnych przypadkach, kiedy walka z trądzikiem różowatym nie odnosi sukcesów, zaleca się laserowe usuwanie trądziku różowatego na dekolcie. Dzięki tej metodzie, można pozbyć się choroby raz na zawsze i nigdy już ona nie powróci. Trzeba jedynie liczyć się z kosztami takiego zabiegu, zanim jednak do niego przystąpimy warto przeczytać ten artykuł.