Jak leczyć trądzik różowaty na plecach?

Trądzik różowaty to choroba odmienna od trądziku młodzieńczego. Przede wszystkim, dotyka ona osób dorosłych, po ukończeniu dwudziestego roku życia. Często pojawia się nawet u osób starszych, na przykład w okresie klimakterium. Walka z trądzikiem różowatym jest bardzo trudna, ponieważ choroba często nawraca i można ją leczyć nawet przez całe życie. Wszystko zależy od zastosowanej przez lekarza terapii. W dzisiejszym poście dowiesz się, co pomaga na trądzik różowaty.

Jak wyleczyć trądzik różowaty? Najczęściej dermatolodzy decydują się na jeden z poniższych sposób lub łączą je ze sobą:

 • antybiotykoterapia doustna lub stosowana miejscowo,
 • terapia hormonalna lub rezygnacja z dotychczasowej,
 • zmiana diety na odkwaszającą organizm, dieta przy trądziku różowatym wyklucza np. pikantne potrawy,
 • rezygnacja z kąpieli słonecznych,
 • rezygnacja z alkoholu oraz tytoniu,
 • terapie wzmacniająca układ krwionośny.

Kiedy metody te nie pomagają, wówczas najczęściej korzysta się z pomocy lasera, który pomaga skutecznie wyleczyć trądzik różowaty.

Czy to trądzik różowaty? Jak wygląda? » Zobacz zdjęcia i porównaj!

Choroba najczęściej objawia się w okolicach centralnej części twarzy, ale również na szyi, za uszami, na dekolcie i na ramionach. W skrajnych przypadkach może, pojawić się nawet trądzik różowaty na plecach. Jest to uporczywa dolegliwość, ponieważ plecy są najczęściej zakryte ubraniem, które dotyka zmian i może nasilać świąd i podrażnienie.

Na co powinny uważać osoby, które cierpią na trądzik różowaty na plecach?

Przede wszystkim, nie należy miejsc zmienionych przez trądzik podrażniać i trzeć. Powinno się zrezygnować z mycia pleców gąbką, ponieważ może ona uszkadzać skórę, a poza tym jest również dużym siedliskiem bakterii, które roznosi się automatycznie po skórze. Poza tym, warto zrezygnować również z ubrań wełnianych i z nieprzyjemnych materiałów. Najlepiej stosować naturalną stuprocentową bawełnę, która z pewnością nie będzie podrażniała miejsc zmienionych przez trądzik. Trądzik różowaty na plecach z pewnością objawia się świądem skóry, nie powinno się jej jednak drapać, ponieważ można jedynie podrażnić skórę i wywołać gorszy efekt. Poza tym, przenosi się również stan bakteryjny na skórę, która do tej pory była zdrowa.

Skórę na plecach należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami lekarza. Doskonale zadziała maść na trądzik różowaty z dodatkiem antybiotyków stosowana miejscowo. Poza tym, warto zainwestować również w dobry krem na dzień Acnerose lub balsam. Dobrze działają też domowe sposoby na trądzik różowaty, jak smarowanie skóry zmienionej przez trądzik różowaty olejem lnianym, wywarem z zielonej herbaty, czy kopytnika. Warto co jakiś czas nałożyć na plecy również maseczkę ze zmielonych płatków owsianych i wody. Takie preparaty naturalnej łagodzą bardzo objawy trądziku oraz koją. Poza tym, mają również działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne.

Niekiedy pomagają również zabiegi peelingów chemicznych w gabinetach lub mikrodermobrazji. Ostatecznością pozostaje zawsze laser, który pozwala na pozbycie się trądziku różowatego raz na zawsze. Z pewnością ze swoim problemem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa, aby zdiagnozował on przyczynę trądziku i wskazał odpowiednią terapię. Niekiedy zbilansowana dieta na trądzik różowaty alkalizująca bardzo pomaga w zwalczeniu choroby i pozbyciu się jej. Trzeba działać jak najszybciej, aby uniknąć pojawienia się brzydkich blizn na skórze, które trzeba będzie leczyć laserem – zobacz.

Bibliografia

1. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
2. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
3. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M., Braun-Falco Dermatologia, 2011
4. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, 2005

9 Komentarzy

 1. Wiecie co fajnie działa? Zwykły aloes. Jeśli macie w domu w doniczce to można urwać kawałek liścia i tego liścia przyłożyć do pryszcza no i on się wysuszy szybciej.
  Ja tak zawsze robię chyba że już oskubię całą roślinkę 😀

 2. „Niekiedy zbilansowana dieta na trądzik różowaty alkalizująca bardzo pomaga w zwalczeniu choroby i pozbyciu się jej.”

  Tak, ale samą dietą niestety nic nie zdziałamy. Trądzik różowaty jest dość ciężką przypadłością do wyleczenia. 🙁

  1. Zgadzam się. Ja oprócz diety wspomagam się ziołowymi maści z apteki i zestawem Acnerose, który jest naturalny i bardzo mi pomógł. 🙂

 3. Ale dieta też ma duży wpływ – zobaczcie jak twarz się syfi po fastfoodach i różnych słodyczach.. od razu jest różnica mega. Niekótrzy po prostu wtedy produkują jakoś więcej łoju
  w sumie nie wiem dlaczego
  ale tak jest i juz
  no ale fakt sama dieta to nie wszystko – chociaz duzo daje

 4. Stosowałem zabiegi laserowe na problem trądziku na plecach i nie spodziewałem się takiego efektu. Zresztą nie będę tutaj ze wiele pisał. Myślę, że każdy kto się zdecyduje się na zabieg nie będzie żałował tej decyzji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.