problemy ze skórą

Problemy ze skórą – powstawanie zmian trądzikowych

Trądzik to bardzo powszechna dolegliwość, na którą cierpi wielu nastolatków, a czasami może przytrafić się nawet osobom dorosłym. To duży problem estetyczny, który wywołuje dyskomfort, zwłaszcza wśród bardziej wrażliwych ludzi. Jak można walczyć z tą chorobą?

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity jest chorobą skóry, która występuje u młodych ludzi w wieku dojrzewania. Objawy tej dolegliwości, takie jak:

  • zaskórniki,
  • grudki,
  • torbiele i krostki

dziewczyna z trądzikiem na policzkachpowstają pod wpływem zmian hormonalnych, dochodzi wówczas do nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych i wzmożonego rogowacenia się komórek naskórka. Przyczyn występowania tego trądziku jest wiele począwszy od czynników genetycznych i wzmożonej produkcji łoju do nieodpowiedniej diety, która może nasilić częstość występowanie pryszczy. Trądzik hormonalny jest natomiast chorobą występującą u osób dorosłych, zwykle po 25. roku życia. Pojawia się w przypadku dużych wahań poziomu hormonów. Dlatego częściej zmagają się z nim kobiety, które mogą cierpieć nawet na trądzik w ciąży.

Poznać swojego wroga

Powstawanie zmian trądzikowych w konkretnych miejscach naszego ciała ma swoje powody.  Trądzik na czole świadczy przede wszystkim o problemach układu trawiennego w naszym organizmie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieodpowiednia dieta, która składa się z głównie z przetworzonej żywności. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również nasz styl życia. Podobnie jak w poprzzmian trądzikowychednim przypadku trądzik na policzkach jest związany przede wszystkim z problemami z wątrobą, żołądkiem, jelitem grubym, czy też alergiami. Trądzik na brodzie może wywoływać miesiączka lub problemy z układem hormonalnym. Trądzik na plecach sygnalizuje głównie dolegliwości związane z trawieniem, a także wskazuje, że niewłaściwie się odżywiamy.

Sposoby na trądzik

W walce z pryszczami pomocna może okazać się zdrowa dieta oparta na warzywach i owocach, a także styl życia, w którym nie uświadczymy dużych ilości stresu. Poza tym w celu pozbycia się zmian trądzikowych warto zaopatrzyć się w różne preparaty, najlepiej apteczne o naturalnym składzie, które będą przeznaczone do walki z pryszczami. Blizny po trądziku mogą zostać zmniejszone przez laser na trądzik, ale jest to dosyć kosztowne i nie zawsze się sprawdza. Można również zażywać tabletki na trądzik, jednakże ich skuteczność nie jest zbyt wysoka, lepszym wyjściem jest używanie preparatów o działaniu miejscowym. Przykładem produktu, który działa miejscowo jest krem na trądzik o nazwie Sevollium. Nie jest to kolejna maść na trądzik, która wysuszy całą twarz, ale preparat, który wnika w głąb skóry i niszczy problem od środka. Dodatkowo reguluje produkcje sebum i nawilża naszą skórę.

Bibliografia

1. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
2. Rebora A., The management of rosacea, 2002
3. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005

6 Komentarzy

  1. A ja mając niewielkie blizny kupiłam sobie sevolium i powiem wam że mniej je teraz widać. Oczywiście cudów nie ma i nie usunie ich całkowicie ale teraz jak zrobie makijaż to nie widać tych zmian.

  2. Czy jest jakas roznica miedzy tradzikiem pospolitym i hormonalnym oczywisci eoprocz przyczyny w sensie czy to moze wyglada inaczej czy cos bo ja juz nie wiem co mi sie na twarzy dzieje

  3. No tak – najlpeiej isc do dermatologa i sie go zapytac on zleci badania bo to przeciez moga byc hormony czy cos w tym stylu

  4. Straszne jest to że to boli ..
    Te pryszcze… pod skora.. nie dosc ze sie wyglada jakby sie mialo opuchlizne….. to jeszcze ból

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.