Rosacea - tradzik-rozowaty.org.pl

Trądzik różowaty domowe sposoby

Wiele osób sięga w walce z trądzikiem różowatym po kremy, maści i żele dostępne bez recepty w aptece, a niektórzy są nawet skłonni korzystać wyłącznie z naturalnych i domowych metod leczenia. Jest to jednak działanie ryzykowne, ponieważ pierwsza – mało groźna i niezbyt uprzykrzająca życie postać tej choroby nieodpowiednio leczona może powrócić po tygodniach lub miesiącach już jako zdecydowanie poważniejsza postać przerostowa czy naciekowa. Widząc więc tylko u siebie pierwsze symptomy trądziku, warto natychmiast udać się na konsultacje do dermatologa, co jednak nie wyklucza skutecznego uzupełniania terapii zaleconej przez lekarza o trądzik różowaty domowe sposoby.

Jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami?

Stosowanie kosmetyków i dermo kosmetyków Acnerose bezpośrednio na twarz trądzikową, przynajmniej w pierwszych fazach rozwoju stanu zapalnego, ma przeważnie sens. Przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym i kosmetycznym trzeba jednak pamiętać o tym, aby maseczki czy kremy stosowane przez chorego były:

 • hipoalergiczne, ponieważ skóra trądzikowa jest bardzo podatna na najróżniejsze uczulenia i podrażnienia alergenami,
 • z bardzo podstawowym i krótkim składem – zbyt długa receptura,
 • bogata w liczne aktywne i czynne powierzchniowo substancje syntetyczne raczej na pewno nie pozwoli skórze odpowiednio się zregenerować ani odżywić,
 • adekwatne do skóry naczyniowej, która występuje jako jedna z głównych przyczyn problemów z nawracającym trądzikiem różowatym,
 • wyposażone w formułę przywracającą lub odbudowującą równowagę lipidową skóry, a więc specjalną powłokę ochronną cery tworzoną przez skórę właściwą i naskórek,
 • pozbawione alkoholi,
 • regenerujące i odżywiające,
 • wzbogacone filtrami UV.

Czytaj więcej jak leczyć trądzik różowaty domowym sposobem na: https://acnerose.pl/faq/. Poznaj również sposoby na walkę z trądzikiem różowatym u dzieci.

Warto pamiętać!

Wybierając spośród dostępnych w aptekach i drogeriach kosmetyków właśnie takie, możemy mieć pewność, że nie podrażnimy dodatkowo skóry. Oczywiście osoby ze stwierdzonymi alergiami powinny zawsze dokładnie analizować skład każdego dermokosmetyku, po który tylko sięgają. Konieczne jest również pamiętanie o kilku podstawowych zasadach związanych z pielęgnacją skóry twarzy, takich jak chociażby:

 • nie stosowanie zabiegów ani maseczek czy kremów rozgrzewających,
 • używanie wody w temperaturze pokojowej/letniej, unikanie nagłych skoków temperatury,
 • nie wcieranie ani nagniatanie cery – nakładanie kremów i innych preparatów na skórę trądzikową powinno odbywać się przede wszystkim poprzez delikatne nakładanie i ewentualnie równie delikatne wklepywanie,
 • nie złuszczanie naskórka,
 • unikanie zabiegów jak masaże twarzy czy wizyt na saunie i solarium.

Wszystkie powyższe domowe sposoby na trądzik różowaty, nie powinny być nigdy traktowane jako alternatywa dla leczenia objawowego, klinicznego i medycyny konwencjonalnej. W walce z trądzikiem różowatym domowe metody mogą co najwyżej skutecznie uzupełniać terapię zalecaną przez lekarza, a stosowane przez całe życie mogą być traktowane jako profilaktyka przed wywołaniem trądziku lub skuteczna metoda niwelowania ryzyka nawrotu choroby poprzez holistyczne, uwzględniające nawet dietę i zmianę nawyków, oddziaływanie. Więcej sposobów na trądzik różowaty leczenie domowe znajdziesz w tym artykule.

Bibliografia

1. Van Zuuren E.J., Fedorowicz Z., Carter B., van der Lin- den M.M., Charland L., Interventions for rosacea, 2015
2. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013
3. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M., Braun-Falco Dermatologia, 2011

8 Komentarzy

 1. Cześć, sauna / solarium to rzeczywiście nie jest dobry pomysł w przypadku trądziku różowatego. 🙁 Przekonałam się o tym na własnej skórze.

  1. Hmmm, ja nie jednokrotnie też 🙁 Kiedyś myślałam, że sauna mi pomoże, złuszczy naskórek, oczyści – to nieprawda, moje objawy trądziku różowatego tylko się nasiliły.

 2. „W walce z trądzikiem różowatym domowe metody mogą co najwyżej skutecznie uzupełniać terapię zalecaną przez lekarza, a stosowane przez całe życie mogą być traktowane jako profilaktyka przed wywołaniem trądziku lub skuteczna metoda niwelowania ryzyka nawrotu choroby poprzez holistyczne, uwzględniające nawet dietę i zmianę nawyków, oddziaływanie.”

  Zupełna zgoda 🙂 Nic dodać, nic ująć.

 3. Fajne są też pilingi z kawy
  Albo mycie twarzy tylko ciepłą wodą i sciereczką z mikrofibry – to wtedy się automatycznie złuszcza naskórek 😀

 4. Ja też polecam wspomniany w artykule krem Acnerose. Cena może trochę odstraszać, ale naprawdę warto, w końcu zdrowie ma się tylko jedno. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.