Często dorosłe osoby skarżą się na to, że na ich skórze pojawia się trądzik różowaty. Jest to trudna do zwalczenia i bardzo nieestetyczna choroba, która najczęściej dotyka skóry w centralnej części twarzy, ale może również pojawiać się za uszami, na szyi oraz na dekolcie. Szczególnie cierpią z jej powodu kobiety, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Trądzik różowaty na dekolcie uniemożliwia ubranie sukienki z wycięciem na dekolt. Poza tym, często towarzyszy mu również świąd i dokuczliwe pieczenie.
Co może wzmagać trądzik różowaty na dekolcie?
- Przede wszystkim, jest to niewłaściwa pielęgnacja skóry.
- Intensywne wycieranie skóry ręcznikiem, wacikiem, a nawet pocieranie jej gąbką podczas mycia powoduje nasilenie się zmian.
- Mycie skóry dekoltu ciepłą lub gorącą wodą. Powoduje to poszerzenie się naczyń krwionośnych. Skórę warto myć letnią lub nawet zimną wodą.
- Niewłaściwa dieta, która zakwasza organizm oraz spożywanie ostrych przypraw.
- Często objawy nasilają się też na skutek picia alkoholu lub kąpieli słonecznych.
Jak można leczyć trądzik różowaty na dekolcie?
Przede wszystkim, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza specjalisty. Dobry dermatolog powinien zdiagnozować problem oraz poznać jego przyczynę. Wówczas z pewnością zaleci on odpowiednia terapię. Najczęściej lekarze wypisują na początek antybiotykoterapię. Może być to lek doustny, lub miejscowo stosowana maść z antybiotykiem. Najczęściej wybieranym przez lekarzy jest metronidazol, ponieważ ma udowodnione skuteczne działanie w tej materii.
Poza tym, lekarze często zalecają również unikanie słońca, mrozu i wiatru oraz ostrych przypraw. Niekiedy wskazują na konieczność stosowania odpowiedniej diety, aby nieco odkwasić układ pokarmowy.
Istnieją również domowe sposoby walki z trądzikiem różowatym na dekolcie. Przede wszystkim, warto używać odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do cery naczyniowej z trądzikiem (np. serię kosmetyków Acnerose). Najczęściej nie zawierają one żadnych substancji zapachowych, ani kolorowych oraz parabenów i konserwantów. Można też przygotowywać domową maseczkę z płatków owsianych zmielonych i wody lub nasączać skórę wacikiem z wywarem zielonej herbaty lub ziela kopytnika. Wiele osób bardzo poleca olej lniany tłoczony na zimno, którym smaruje się skórę lub po prostu go wypija w niewielkich ilościach każdego dnia. Są to naturalne preparaty, które przynoszą ulgę i ukojenie w problemie.
W gabinecie kosmetycznym można zdecydować się na peeling chemiczny lub mikrodermobrazję. W skrajnych przypadkach, kiedy walka z trądzikiem różowatym nie odnosi sukcesów, zaleca się laserowe usuwanie trądziku różowatego na dekolcie. Dzięki tej metodzie, można pozbyć się choroby raz na zawsze i nigdy już ona nie powróci. Trzeba jedynie liczyć się z kosztami takiego zabiegu, zanim jednak do niego przystąpimy warto przeczytać ten artykuł.
Bibliografia
1. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M., Braun-Falco Dermatologia, 2011
2. Blount B. W., Pelletier A. L., Rosacea: a common, yet commonly overlooked, condition, 2002
Tak i do tego taki chemiczny peeling fajnie nawilża skórę bo te ampułki głęboko docierają .
no i wystarczy go robić raz na 3 miesiące.
Acnerose też jest spoko tylko wiadomo trzeba codziennie nakładać go na twarz i w ogóle. Klucz chyba jest w systematyczności
Hej, mam trądzik różowaty i nie chcę przyjmować antybiotyku (bo boję się o swoją wątrobę) – co mam zrobić? 🙁
Anielo, jeśli tak jak mówisz nie chcesz przyjmować antybiotyków, może warto jest wypróbować inne metody – np. kremy czy domowe maseczki.
Wcale nie musisz brać antybiotyku, na rynku jest sporo skutecznych, naturalnych preparatów, które powinnaś rozważyć. Ja np. stosuję krem Acnerose i sobie chwalę 🙂
Słyszałam, że ten peeling chemiczny na trądzik różowaty jest niezwykle skuteczny – może to ktoś potwierdzić?
O, podbijam temat, też to słyszałam, więc może faktycznie to dobry sposób na walkę z trądzikiem różowatym.
Ja stosowałam peelingi chemiczne, efektami są złuszczony naskórek, wzmocnione naczynka, złagodzone stany zapalne na skórze, poprawa samopoczucia i naprawdę ogólna lepsza kondycja skóry ;)))
„Można też przygotowywać domową maseczkę z płatków owsianych zmielonych i wody lub nasączać skórę wacikiem z wywarem zielonej herbaty lub ziela kopytnika. ” – a gdzie mogę takie ziele dostać??
A co stosujecie na dekolt bo chyba nie peeling??