Leczenie kanałowe w Gdańsku.

Leczenie kanałowe – zabieg, który chroni przed ekstrakcją zębów

Leczenie kanałowe jest skutecznym zabiegiem dentystycznym, pozwalającym uniknąć usunięcia zębów. Dostępne są obecnie dwa sposoby leczenia. Pierwszy to ten powszechnie znany, praktykowany od dziesiątek lat. Drugi odbywa się przy użyciu mikroskopu – precyzyjnego narzędzia, spełniającego europejskie standardy. Jak wygląda leczenie kanałowe zęba każdą z tych metod?

Na czym polega leczenie kanałowe? Co jest jego przyczyną?

Sedno tego na czym polega leczenie kanałowe tkwi w likwidacji stanu zapalnego miazgi i odbudowaniu zęba. Kiedy odczuwamy ból zęba, prawdopodobnie jest to już sygnał o zapaleniu miazgi. Wtedy właśnie idziemy do dentysty, który rozpoczyna leczenie kanałowe. Każde leczenie polega na usunięciu miazgi, wyczyszczenia komory zęba i kanałów, zastosowania wypełnienia i odbudowywania korony.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym a obumieranie miazgi

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym jest tylko po to, aby miazga całkowicie obumarła. Tradycyjne leczenie kanałowe opiera się na zatruwaniu nerwu paraformaldehydem, które pomija się przy zastosowaniu mikroskopu. Proces obumierania miazgi trwa kilka lub kilkanaście dni, podczas których pacjent może zajmować się swoimi sprawami.

Dopiero potem wraca do gabinetu, w którym dentysta kontynuuje leczenie. To etap podejmowany wyłącznie w standardowym postępowaniu. Z tego względu metodę pod mikroskopem uważa się powszechnie za bardziej komfortową i oszczędzającą czas, ponieważ wszystko przeprowadza się w ciągu jednej wizyty. Nie bez znaczenia jest również precyzyjny obraz – pozwala on uniknąć błędu.

Ile trwa leczenie kanałowe zęba?Ból zęba rozwiąże leczenie kanakłowe zębów.

Kwestia tego ile trwa leczenie kanałowe jest ruchoma. Tradycyjna metoda rozciąga cały proces na okres kilku tygodni, nowa umożliwia załatwienie wszystkiego podczas jednej wizyty trwającej ok. 1 godzinę. Czynnikiem decydującym jest zatruwanie, które przy leczeniu pod mikroskopem nie ma miejsca.

Czy leczenie kanałowe boli? Co trzeba o tym wiedzieć?

Wiedza na temat tego czy leczenie kanałowe boli pozwala spokojniej przygotować się do wizyty u dentysty. Każdy stomatolog stosuje znieczulenie – zarówno przy leczeniu z zatruwaniem zęba, jak i przy leczeniu pod mikroskopem. Po wyjściu z gabinetu może nastąpić ból zęba po leczeniu kanałowym, jeśli na miazgę działa silny paraformaldehyd.

Dotyczy to wyłącznie standardowego postępowania. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje z kolei wrażenie dyskomfortu przy okolicy migdałków. Nie jest to znany ból po leczeniu kanałowym, ale lekka dolegliwość, która samoistnie przechodzi w ciągu kilku godzin.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Koszty

Na to ile kosztuje leczenie kanałowe wpływa oczywiście decyzja dotycząca metody leczenia:

 • Dla tradycyjnego rozwiązania, kwota wnosi od 100-500 złotych.
 • Tradycyjne leczenie może być refundowane przez NFZ w niektórych przypadkach – u dzieci, kobiet w ciąży oraz dorosłych pacjentów z problemem zębów 1,2,3.
 • Dla mikroskopu koszt leczenia kanałowego to wydatek rzędu ok. 500-2000 złotych.
 • Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Leczenie kanałowe – która metoda jest lepsza?Leczenie kanałowe zębów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem uważa się za lepsze z kilku powodów:

 • Rozpoczyna się i kończy na jednej wizycie.
 • Wizyta trwa tylko ok. 60 minut.
 • Leczenie jest precyzyjne i przyjazne błonom śluzowym.
 • Użycie mikroskopu hamuje ryzyko zakażenia.
 • Użycie mikroskopu hamuje ryzyko popełnienia błędu przez dentystę.

4 Komentarzy

 1. Ja ostatnio zdecydowałem się wybrać metodę leczenie kanałowego pod mikroskopem. Wizyta trwała równe 45 minut. Oczywiście wybór metody nie był samodzielny, zlecił mi ją specjalista z powodu zawiłych kanałów zęba, które można było dostrzec na pantomogramie.

 2. Swoje zęby leczyłem kanałowo w Gdańsku w klinice stomatologicznej K2Dental i jestem bardzo zadowolony z ich pracy. Leczenie odbyło się jakieś 3 lata temu i do dzisiaj moje wyleczone zęby się trzymają.

 3. Nigdy kanałowego leczenia nie miałem, ale dość dużo o tym czytałem i wiyadje mi się, że to czy zabieg będzie nas boleć zależy od tego czy miazga zęba jest żywa czy martwa. Z tego co wyczytałem to znieczulenie może być mało skuteczne podczas gdy miazga zęba jest żywa:D Nie chce nikogo straszyć 😛 Pewnie jak za mocno będzie boleć to stomatolog dołoży nam znieczulenia ^^

 4. Dzisiaj jest bardzo trudno znaleźć dobrego stomatologa. Ja się zawsze pytam znajomych z jakich korzystają usług i u kogo. Zawsze można poczytać opinie na temat leczenia kanałowego w internecie :d

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.